witamina-dWitamina D jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, które trafiają do naszego organizmu, możemy przy tym mówić o dużym szczęściu, z jej niedoborami mamy bowiem do czynienia niezwykle rzadko. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, a co za tym idzie ? organizm może magazynować ją ?na cięższe czasy?. Nie mniej istotne wydaje się to, że nasz własny organizm może ją wytwarzać, choć potrzebuje do tego światła słonecznego.

Funkcje

Najważniejszym zadaniem, jakie wydaje się mieć do spełnienia witamina D jest wpływanie na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, odpowiada ona jednak również za poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego (dlatego właśnie preparaty z witaminą D w swoim składzie są podawane pacjentom w okresie jesiennych przeziębień), regenerację wydzielania insuliny, a nawet lepsze działanie narządu słuchu. Niedobory witaminy D są jednak niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również urody, to właśnie ta witamina odpowiada bowiem tak za gęstość, jak i za stan, w jakim znajduje się nasze uzębienie, a także za wchłanianie przez organizm wapnia i fosforu.

Występowanie

Poszukując źródeł witaminy D warto swoją uwagę skierować przede wszystkim na tran i oleje rybne pamiętając jednocześnie, że również jedzenie samych ryb może być wyjątkowo korzystne dla organizmu. Za najbogatsze w witaminę D uważa się śledzie, makrele i łososie, osoby, które obawiają się o ryzyko wystąpienia niedoborów tego składnika pokarmowego mogą jednak sięgać również po nabiał, mąkę pełnoziarnistą, a także jaja.

Nadmiar witaminy D i jego konsekwencje

Zbyt duża ilość witaminy D w organizmie nie jest zjawiskiem zbyt powszechnym, lekarze przestrzegają jednak, że nasze ?zamiłowanie? do różnego rodzaju suplementów diety przyjmowanych bez względu na to, czy istnieje na nie zapotrzebowanie, czy też nie, może już wkrótce zmienić taki stan rzeczy. Warto zatem zwracać uwagę na reakcję naszego organizmu i interweniować wówczas, gdy zaobserwuje się: zmęczenie, wyraźne pogorszenie samopoczucia, a także ból głowy występujący często w połączeniu z bólem oczu. Nadmiar witaminy D w organizmie w dłuższym okresie może prowadzić między innymi do zwiększenia ryzyka pojawienia się miażdżycy i kamicy nerkowej, warto więc interweniować zanim dojdzie do wyraźnego pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *