witamina aWitamina A ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla tych, którzy chcą cieszyć się dobrym wzrokiem. Swą popularność zawdzięcza właśnie dobremu wpływowi na ludzki wzrok, ale jej rola nie ogranicza się tylko do tego zadania.
 
Witamina A jest bardzo ważna także dla naszej skóry oraz błon śluzowych. Gdy witaminy tej jest zbyt mało w codziennej diecie, pojawiają się problemy takie jak rogowacenie skóry oraz jej łuszczenie się. Witamina A wpływa również na nasz układ odpornościowy i skutecznie chroni nas przed licznymi infekcjami oraz przed zatrutym środowiskiem.
 
Gdy witaminy tej jest zbyt mało w naszej diecie, pojawiają się takie sygnały, jak sucha skóra, zwiększona podatność na infekcje, wysychanie rogówki oraz problemy z widzeniem po zmierzchu. Oczy staja się również bardziej wrażliwe na światło.
 
Jeśli ktoś przyjmuje tej witaminy zbyt wiele, również musi uważać na niepokojące objawy. A są to bóle głowy i nudności, nieraz tym problemom towarzysza również zaburzenia snu. Innymi sygnałami związanymi z nadmiernym przyjmowaniem witaminy A są obrzęki nóg i rąk oraz problemy z wypadającymi włosami.
 
Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, zatem aby nasz organizm mógł ją odpowiednio przyswoić, niezbędne jest połączenie produktów będących jej źródłem z tłuszczem. Przykład? Dobrym źródłem witaminy A jest mleko, jeśli jednak pić będziemy mleko odtłuszczone, nasz organizm nie będzie w stanie przyjąć tejże witaminy. Aby została ona przyswojona wystarczy chude mleko zastąpić tym, które zawiera już trochę tłuszczu. Najlepiej mleko o dwuprocentowej zawartości tłuszczu. Oprócz mleka witaminę A znajdziemy w jajach (a dokładniej w żółtku) oraz w wątrobie. Najcenniejszym jej źródłem jest jednak tran.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *