Aging and youth concept, beauty treatment, portrait of beautiful woman with problem and clean skin
Aging and youth concept, beauty treatment, portrait of beautiful woman with problem and clean skin

Jedz pomidory, marchewke, jablka i banany. Okazuje sie, ze regularne spozywanie owoców i warzyw opóźnia procesy starzenia sie organizmu.

Wśród „zielonych witamin” na szczególna uwage zasluguje pomidor. Jest on doskonalym źródlem m.in. FNA – silnego przeciwutleniacza odkrytego przez naukowców z hiszpańskiego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IBMCP). FNA dziala 4,5 razy mocniej niz witamina E, a takze 10 razy silniej od witaminy C, która wzmacnia odporność oraz przyspiesza gojenie sie ran.

Badania wykazaly równiez, ze przeciwutleniacz o nazwie feruloylnoradrenaline charakteryzuje sie o wiele wiekszym dzialaniem przeciwutleniajacym niz resweratrol – przeciwutleniacz zawarty w czerwonym winie. Ponadto pomidory sa cennym źródlem innego przeciwutleniacza – likopenu, który wykazuje dzialanie antynowotworowe oraz zapobiega powstawaniu chorób ukladu krazenia. 

W pomidorze znajdziemy takie witaminy jak witamine E, która chroni skóre, K, B1, B2, B6 i PP. Czerwone warzywo jest równiez cennym źródlem mineralów: m.in. zelaza, potasu, wapnia, magnezu, cynk czy jodu.

Innym warzywem opóźniajacym starzenie sie jest marchewka. Zawarty w niej beta-karoten, nie tylko dobroczynnie wplywa na skóre, ale oczyszcza równiez organizm ze szkodliwych toksyn. Przyswajalność beta-karotenu jest wieksza kiedy marchewka jest ugotowana. Bomba witaminowa sa równiez jablka oraz bogate w potas, blonnik i bialko banany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *