cizystekCzystek nie jest zwykłym kwiatkiem ozdobnym. Według greckich opowieści nawet bogowie z Olimpii wykorzystywali roślinę w lecznictwie. Ziele wykazuje właściwości antyseptyczne, ujędrniające, przeciwbólowe, antyuteniające i ładnie pachnie. Dowiedz się w czym jeszcze może Ci pomóc ta nowatorska roślina.
Czystek znany też jako Cistus L., to ziele należące do rodziny Cistaceae. Cechuje się wysoką zawartością labdanum, czyli aromatycznej żywicy. Charakterystyczny zapach sprawił, że roślina znalazła zastosowanie w kosmetyce już w IV w p.n.e. Obecnie aromat zioła można wyczuć, m.in. w perfumach, mgiełkach, kremach, balsamach, płynach do kąpieli, itp. Ponadto czystek wykorzystuje się w przemyśle herbacianym. Wyciąg zawarty w napoju zwalcza przeziębienie oraz zmiany skórne. Okazuje się bezkonkurencyjny w profilaktyce reumatyzmu i boreliozy.
 
Roślina wykazuje skłonność do oczyszczania ludzkiego organizmu z toksyn i metali ciężkich dzięki wysokiemu stężeniu polifenoli (przeciwutleniaczy). Za pomocą substancji czystek eliminuje wolne rodniki i działa przeciwzapalnie.
 
Zdaniem specjalistów wyciąg z tej rośliny jest skuteczniejszy niż wywary z czarnego bzu i winogron. Regeneruje, nawilża i ujędrnia naskórek. Poprawia pigment, redukuje przebarwienia i nadaje blasku. Wspomaga naturalne procesy immunologiczne w organizmie człowieka. Według badań prof. Stefana Ludwiga z Uniwersytetu Munster niweluje choroby wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby, np. opryszczkę. Reguluje metabolizm, zwalcza infekcje gardła, zapalenie dziąseł. Ponadto dezaktywuje wyzwalanie histaminy, która odpowiada za reakcje alergiczne organizmu. Związki organiczne z grupy polifenoli minimalizują występowanie chorób układu naczyniowo – krążeniowego, zapobiegają powstawaniu miażdżycy, a nawet raka.
 
Naturalnym środowiskiem czystka są tereny Morza Śródziemnego oraz Azji. W Polsce ziele rośnie jedynie w wyspecjalizowanych hodowlach.
 
Prowadzone dotąd analizy właściwości czystka, nie wykazały by roślina wywoływała jakiekolwiek efekty uboczne. Można ją stosować w postaci kosmetyków, jak i spożywać bez obaw w formie suszu lub herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *