depressionRozmawiając z wieloma ludźmi na temat życia, bardzo często spotykamy się z stwierdzeniem, że kiedyś żyło się lepiej. Młodzi ludzie mieli mniej zmartwień, mieszkanie dostawało się od Państwa, a ponadto jak się nie spodobało to czekało się na inne. Ludzie mieli prawo wyboru na każdym kroku. Praca była, a ludzi chętnych do pracy było znacznie mniej. W chwili obecnej młodzi ludzie mają już start znacznie utrudniony. Staranie się o mieszkanie to długotrwała batalia, same mieszkania są w stanie bardzo często opłakanym i wymagają ogromnych nakładów finansowych. Oczywiście, jeśli zarobki nie przekroczą pewnego pułapu wyznaczonego przez Państwo. Kwesta zatrudnienia również pozostawia wiele do życzenia, brak stabilizacji w zatrudnieniu, dominacja umów śmieciowych, powoduje, że młodzi ludzie nie mają poczucie stabilizacji jak i bezpieczeństwa. W związku z trudną sytuacją zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej, coraz częściej odnotowuje się zachorowania bądź też pierwsze symptomy depresji.
 
Depresja uznawana jest za jedną z chorób współczesnych. Ludzie nie radzą sobie z problemami życia codziennego. Nie potrafią znaleźć rozwiązań w trudnych sytuacjach życiowych, bardzo szybko się poddają. Ponadto utwierdzają się sami w przekonani, że są beznadziejni, że do niczego się nie nadają, a każda najmniejsza porażka utwierdza ich w tym przekonaniu. Wraz z trudną sytuacją, zaczynają odwracać się od otoczenia. Pozostawiając samych siebie z rosnącym problemem. Pojawia się brak chęci do życia, czynności wykonywane są rutynowo, a najmniejszy sukces nie jest dostrzegany, bowiem wychodzimy z założenia, że to może przypadek, litość osób trzecich itp. Czy zatem będąc w takim stanie psychicznym, możemy liczyć, że czas uleczy rany? Czy można sobie poradzić samemu? Czy może konieczna jest pomoc specjalisty np. psychologa? Pamiętajmy, że depresja jest to choroba, która zaczyna kiełkować w umyśle. To nasz umysł, powoduje, że zaczynamy negatywnie odczuwać każde zachowanie społeczeństwa, obwiniamy się każdym niepowodzeniem, a to pogłębia nasze złe samopoczucie. W związku z tym, jeśli sami źle działamy na siebie to niestety, ale potrzebna jest osoba trzecia, która nam pomoże walczyć z naszym złym samopoczuciem, które wbrew pozorom jest stanem chorobowym naszego umysłu. Czasami wystarczy pomoc osoby bliskiej, niestety bardzo często bliskie osoby nie dostrzegają problemu, nie reagują, a tym samym nie działają w kierunku niesienia pomocy. Każdy obecnie jest skupiony na swoim życiu, rzadko spoglądając na otoczenie, nawet to najbliższe. Nawet komunikaty typu” mam doła”, ” nie radzę sobie” skwitowane odpowiedziami typu ” poradzisz sobie” czy też „przejdzie Ci”. Otóż samo nie przejdzie. Udajmy się do psychologa, porozmawiajmy z nim, przedstawmy sytuację. Jego doświadczenie, umiejętności pomoże nam znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, a tym samym małymi krokami pomoże nam uświadomić sobie, że to nie my jesteśmy problemem, a życie potrafi mieć i dobre strony.
 
Każde stadium chorobowe, z całą pewnością nie powinno być bagatelizowane. Szukajmy pomocy, porady, ale nie sami, a z pomocą specjalistów. Nikt nie jest w stanie podnieść sie sam z depresji. Nie obudzisz się pewnego dnia z wspaniałym nastawieniem do życia i z stwierdzeniem, a już mi nic nie jest – wyzdrowiałem. Nie ma takiej możliwości. Depresja jest chorobą poważną, bardzo często przyczyną wielu samobójstw. Nie udawaj zatem sam przed sobą, że nic i nie jest, a uświadom sobie, że jesteś chory i wymagasz zdecydowanie pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *