liverWirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wątroby. Może mieć dość łagodny przebieg, ale niekiedy prowadzi do poważnych chorób, np. marskości i nowotworu złośliwego wątroby. Obecnie, około 150 milionów ludzi jest nosicielami wirusa HCV, a ponad 350 000 osób umiera każdego roku z powodu chorób wątroby związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

 

Jak może dojść do zakażenia?

Przyczyną zakażenia może być transfuzja zakażonej krwi, produktów krwiopochodnych lub zakażony przeszczep. Także zastrzyki wykonane zanieczyszczonymi igłami mogą prowadzić do zakażenia. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może być też przenoszone poprzez stosunek seksualny z zakażoną osobą. Trzeba pamiętać, że wirusowe zapalenie wątroby typu C nie rozprzestrzenia się poprzez mleko matki, ani przez kontakt typu przytulanie, całowanie lub dzielenie się jedzeniem czy napojami z osobą zakażoną.

 

Objawy

Czas inkubacji dla wirusa HCV wynosi od 2 tygodni do 6 miesięcy. Po zakażeniu, u około 80% ludzi, wirus nie daje żadnych objawów. U pozostałych osób mogę się pojawić ostre objawy, np. gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, ciemny mocz, kał szarawego koloru, bóle stawów, a nawet żółtaczka (zażółcenie skóry i białek oczu). Wczesna diagnoza może zapobiec problemom zdrowotnym wynikającym z infekcji i zapobiec przenoszeniu się wirusa na członków rodziny i innych bliskich.

 

Leczenie

Wirusowe zapalenie wątroby typu C nie zawsze wymaga leczenia. Istnieje sześć genotypów wirusowego zapalenia wątroby typu C, które różnie reagują na leczenie. Wymagane jest więc dokładne zbadanie przed podjęciem kroków leczniczych. Najczęściej stosowanymi lekami jest interferon oraz rybawiryna. Niestety, interferon nie jest powszechnie dostępny na świecie, a także nie zawsze dobrze tolerowany. A niektóre genotypy wirusa HCV reagują gorzej na interferon.

 

Postęp naukowy doprowadził do ​​opracowania nowych leków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, które mogą być bardziej skuteczne i lepiej tolerowane niż istniejące obecnie. Dwa nowe środki lecznicze, telaprevir i boceprevir, zostały niedawno dopuszczone do obrotu w niektórych krajach.

 

Zapobieganie

Niestety, nie ma szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia należy unikać:

  • niepotrzebnych zastrzyków i stosowania dożylnych narkotyków;
  • tatuaży, piercingu czy akupunktury, wykonywanych w niesterylnych warunkach;
  • używania cudzej golarki lub cążek;
  • seksu bez zabezpieczenia.

Wiedza na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C jest wciąż niewielka, dlatego tak ważne jest, aby o tym mówić. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *